22 Mart 2015 Pazar

İnternetten Para Kazanma Ders 2 : Satış Ortaklığı Ağları(Networkleri)

Satış Ortaklığı Ağları
Merhaba arkadaşlar internetten para kazanma yolları arasında en çok kazanç getiren satış ortaklığı sistemi ile internetten para kazanma konumuzun 2. dersinde sizlerle birlikteyiz. Bir önceki dersimizde sizlere satış ortaklığı ile internetten para kazanma çalışmalarına başlamadan önce kendinizi zihinsel olarak hazırlamanız gerektiğini ve bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunmuştum. Zihinsel hazırlık konusundaki vermiş olduğum tavsiyelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu dersimizde kategorisel olarak satış ortaklığı ağlarını (Affiliate Network)  inceleyip daha sonra da nasıl üye olacağınız hakkında bilgiler vererek bir sonraki dersimize geçeceğiz.

Daha önceki yazılarımda sizlere satış ortaklığı hakkında bilgiler vermiştim. Eğer satış ortaklığı konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz size "Satış Ortaklığı Nedir?" başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Şimdi sizlere satış ortaklığı networkü ne demek kısaca açıklayayım.

Satış ortaklığı networkü; bu sistemde adı üzerinde olduğu gibi satış ortağı olabileceğiniz ürünlerin yer aldığı, bir ürüne sahip olup bu ürünü satış ortaklığı sistemi ile sattırmak isteyenlerin ise satış ortakları bulabilecekleri bir mekanizmadır. Kısacası satış ortaklığı ağları Ürün Sahibi(Vendor) ve Satış Ortağı(Affiliate) arasında bir köprü niteliği taşıyan bir oluşumdur. Ürün sahipleri ürünlerini bu ağa eklerler, satış ortakları da istedikleri ürünlere satış ortağı olur, satış gerçekleştiğinde de belirlenen miktardaki komisyon hem satış ortağının hem de ürün sahibinin hesabına yansıtılır.

Satış ortaklığı ağlarının tek görevi ürün sahibi ve satış ortağı arasında köprü görevi görmesi değildir. Aynı zamanda ortaya çıkabilecek dolandırıcılık veya problem durumu ortaya çıkmadan engeller. Bunu şu şekilde düşünürseniz daha iyi anlayabilirsiniz. Mesela ürün sahibi kendisi direkt satış ortağı alıyor olsaydı, satış ortağı oldunuz ve 10 tane ürün sattınız, satış başında 40 TL komisyon kazanıyorsunuz  yani 400 TL alacağınız var ve ürün sahibi bunu ödemiyor, hatta kayıplara karıştı ne yapacaksınız? İşte satış ortaklığı ağlarında böyle bir durumun yaşanması mümkün değil. Çünkü parayı direkt olarak ürün sahibi değil satış ortaklığı ağları alır ve kim ne kadar hak ettiyse belirli dönemlerde hesabına yatırır.

Ayrıca satış ortaklığı ağındaki hesabınız sayesinde; satış ortağı olduğunuz ürün kaç tane satılmış, kaç kişi gitmiş, kaç kişi ödeme sayfasına gitmiş gibi daha bir çok raporlama imkanında sahip oluyorsunuz.

Satış Ortaklığı Ağları (Affiliate Network) Hangi Satışın Kimden Geldiğini Nasıl Biliyor?

Bir ürüne satış ortağı olduğunuzda, size özel referans yada affiliate denilen bir link verilir. Verilen bu link her satış ortağı için farklıdır, böylece satış ortaklığı ağı satışın kimden geldiğini algılar ve komisyon dağılımını otomatik olarak dağıtır.

Sizin Linkinizle Giden Birisi Daha Sonra Ürünün Sitesine Direkt Giderse ? Yada Google'da Arama Yaparak Bulursa Komisyon Kazanılır mı? 

Bu durum satış ortaklarının en çok kafaya taktıkları sorunlardan biridir, bu nedenle bu soruyu peşin olarak cevaplama gereği duydum. Sizin için oluşturulan özel linkte "Çerez" adı verilen bir uygulama bulunmaktadır. Yani kişi sizin linkinize tıkladığında bu uygulama kişinin bilgisayarına atılır ve 1 ay, 2 ay, 2 yıl vs. kişinin bilgisayarında kalır. Böylece kişi daha sonra direk olarak ürün sitesine gitse veya Google'da arayıp bulsa da komisyonu siz kazanırsınız. Kısacası bugün satış ortaklığını yaptığınız bir ürün 1 yıl sonra satılsa bile size para kazandırma potansiyeline sahiptir.

Peki Satış Ortaklığı Ağlarının Bu işten Çıkarı Nedir?

Bunu konu hakkında aslında benim bir şey söylememe gerek yok çünkü bunu anlamak çok basit, onlarda her satış başına hem sizden hem de ürün sahibinden belirli oranlarda komisyon alırlar.

Peki Vergi İşi Nasıl Oluyor? Yaptığımız İş Yasal mı?

Yapacak olduğumuz iş tabi ki yasal. Ürün satışlarında ilk olarak KDV uygulaması vardır. Yani bir ürün Fiyat + KDV şeklinde satılır ve bu miktar devlete satış ortaklığı ağları tarafından direkt ödenir. Diğeri ise Stopaj dediğimiz gelir vergisidir, eğer fatura kesemiyorsanız satış ortaklığı ağları tarafından toplan kazancınızın %10 u gelir vergisi olarak devlete ödenir ve size makbuzu gösterilir. Kısacası yalan, yanlış bir şey yoktur!
Satış ortaklığı ağları(Network) hakkında bu kadar bilginin yeterli olacağı kanaatindeyim. Bizim odaklanmamız gereken daha önemli şeyler olduğundan daha fazla bilgi edinmek için kayıt olduğunuz satış ortaklığı ağı ile irtibata geçebilirsiniz. 
Kategorisel  satış ortaklığı ağlarını ve nasıl üye olacağınız  öğrenmek için burayı tıklayınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...