8 Mayıs 2015 Cuma

Blog Nedir?

Merhaba, bu yazımda sizlere dünyada ve ülkemizde pek çok kişinin evde internnetten para kazanmak için kullandığı "blog" hakkında bazı bilgiler aktarmaya çalışacağım. Ne yazık ki pek çoğumuz evde para kazanmak için kullanmakta blogları, fakat bloğun ne olduğunu tam anlamıyla bilmemekteyiz. Bu nedenle burada bu konuya açıklık getireceğim.

Uzmanlar İnternetten Para Kazanmanın Sırrını Açıkladı ! 
Öğrenmek için Tıklayınız.

Peki Blog Nedir?

Blog Nedir
Blog, Bulletin Board System(BBS)'lerin torunu olan web-log kelimelerinin birleşmesiyle hayatımıza girmiştir. İnternetten gezinirken girdiğimiz sayfalardaki ilgimizi çeken konuları kendimize özgü olarak yazdığımız hatta hoşumuza giden resimleri paylaştığımız sayfalar topluluğudur. Kökeninin Web-log olmasına rağmen Weblog olarak ifade edilmiş ve konuşma dilinde We-blog olarak vurgulanmaştır. Zamanla "we" ortadan kalmış ve kullanıcıların dilinden düşmeyen "blog" kavramı meydana gelmiştir. Tabi böylelikle bu işle uğraşanların ve yapılan işlemlerinde terimleri hemen hazır hale gelmiştir. Bu işle uğraşanlara "blogcu veya blogger", yapılan metin yazıp gönderme işlemine de "bloglamablogging" denilmektedir.

Dünyada 15 yıldan beri kullanılan blog, teknolojinin her güzünde farklılıklar göstermiştir. İlk başlarda sadece internette gezinirken hoşumuza giden makaleleri ve linkleri yayınlaya biliyorduk ve bunu da sadece kodlama bilgisi olan kişiler yapabiliyordu. Ancak teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte blog-yayınlama(blog publishing) aracı ortaya çıkmış ve bir çok kullanıcı teknik bilgi sahibi olmadan kişisel blog sayfası oluşturma imkanına kavuşmuştur.

Böylelikle blog-yayınlama aracını ücretsiz olarak veren ve üye kazanmak isteyen pek çok site açılmıştır. Technorati, bu sisteni ücretsiz veren en eski blog portallarından biridir ve bu günkü blog sayfa sayısı 80 milyondan fazladır. Her gün yaklaşık 30 bin ile 40 bin blogun yaratıldığı bunun gibi büyük blog portalları sayesinde bütün internet kullanıcıları blog sayfası açabilirler.

Peki Neden Blog?

Aslında insanları blog açmaya iten pek çok sebep vardır. Özellikle ücretsiz blog hizmeti veren büyük blog portallarından hzimet alanların sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çoktur. Bunun en büyük sebebi ise web site kurmak için verilmesi gereken domain ve web hosting ücretlerinden kurtulmaktır. Tabi bu duruma hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymandan kolay içerik yönetimin ücretsiz üyeliğe eklenmesi düşünüldüğünde, bloglara gösterilen ilginin sebepsiz olduğu söylenemez.

Kullanıcıların zevkine göre farklı yapıda şablonlar sunulması ve sabit bir yapıda olmaması da bloglara gösterilen ilgiyi çok fazla arttırmaktadır. Ayrıca sadece onların vermiş olduğu şablonları değil kendi tasarlamış olduğumuz şablonları da kullanabiliyor olmamız bloga olan ilgiyi yine kat ve kat arttırmaktadır.

Evet sevgili okurum, milyonlarca insanın evde internetten para kazanmak için kullanmış olduğu blog hakkında sizleri aydınlatabilmişimdir inşallah! Sizlere bir sonraki yazılarımda blog yazarken nelere dikkat edilmelidir, blog ile para kazanmak mümkün mü?, blog ile para kazanmanın yolları nelerdir?, blog ile para nasıl kazanılır? gibi konulardan bahsedeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...