22 Mart 2015 Pazar

Kategorisel Satış Ortaklığı Ağları(Affiliate Networkleri)

Affiliate Networkleri
Merhaba arkadaşlar, internetten para kazanma dersimize devam ediyoruz. Öneki derslerimizde zihinsel hazırlık ve satış ortaklığı ağları hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise size, ketegorisel olarak ayırarak internetten para kazanabileceğiniz satış ortaklığı ağlarını paylaşacağız.

Bazı insanlar hayatınızda tek kuruş dahi kazanamayacağınız satış ortaklığı ağlarını marifetmiş gibi liste halinde sunar size! Bense bilmeniz gerekenleri ve internetten para kazanabileceğiniz affiliate networklerini anlatacağım size ve bunların çoğunluğu Türkçe olacak.

Uzmanlar İnternetten Para Kazanmanın Sırrını Açıkladı ! 
Öğrenmek için Tıklayınız.

Dijital Ürünlerin Bulunduğu Satış Ortaklığı Ağları(Affiliate Networkleri)

Bu bölümde dijital ürünlerin bulunduğu satış  ortaklığı ağlarını inceleyeceğiz ve aklınıza gelebilecek bazı soruların cevaplarını vereceğiz.

1- Dijital Ürün Nedir? 

Dijital ürün; genellikle e-kitap formatında, eğitim setleri, videolu eğitim setleri gibi ürünlere verilen genel isimdir.  Buna örnek vermek gerekirse; bana internetten para kazanmayı öğreten "Master Kazanç" isimli ürün bir dijital üründür. Burayı tıklayarak "Master Kazanç" eğitim setini inceleyebilirsiniz.

Önemi: Bil mal niteliği taşımadığı için yani "geliş ücreti" olmadığı için komisyon oranları yüksektir. (%40-75 arası)

2-Neden Bu Satış Ortaklığı Ağlarına Kayıt Olmalıyız?

Burada satış ortaklığı işleminden bahsediyoruz, unutmayın ki bir ürüne satış ortaklığı yapabilmemiz için ortada bir "ürün" olması gerekiyor. İşte satış ortaklığı networkleri bu ürünleri bize sunan ve kazançlarımızı bize gösteren/ödeyen web site formatında ağlardır. Kısacası bu işe başlamamız için ilk önce satış ortaklığı ağlarından hesap açmamız gerekir ki internetten para kazanabilelim.

Not: Aşağıda satış ortaklığı ağları hakkında bilgiler verilmektedir. Hepsine üye olmanız gerekmez, fakat özelliklerine göre istediğinize veya hepsine üye olabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Ağları(Affiliate Networkleri)

Xticaret.com: Türkiye'de kurulan ilk satış ortaklığı ağıdır. Bu işi bilen herkesin hemen hemen bildiği ve çoğunluğu tarafından kullanılan bir satış ortaklığı ağı olup, içerinde çoğunlukla yüksek komisyonlar veren dijital ürünler bulunmaktadır.

Sunmuş olduğu raporlama, eski, güvenilir ve oturmuş bir sisteme sahip olması xticaret'i önemli kılmaktadır. Xticaret tüm satışlardan %15 komisyon alır, ayrıca ürün fiyatlarından KDV düşüldükten sonra panele yansıtılır, fatura kesemiyorsanız kazançlarınızdan %10 da gelir vergisi kesilir. Evet biraz fazla ama yapacak bir şey yok elimizde, devlet bu vergileri zorunlu tutmuştur.

Xticaret bünyesinde 100'den fazla dijital ürün bulunmakta olup bu sayı her geçen gün artmaktadır.
Xticaret'in tek kötü yanı ücretli olmasıdır. İlk başta ücretsiz olarak hizmet veren bu ağ, daha sonra sadece bu işi ciddi olarak yapacak olan kişileri alıyoruz diyerek tek sefere mahsus olmak üzere 20 TL kayıt ücreti almaya başlamıştır. Bu duruma dünyada başka bir örnek yoktur! Fakat ülkemiz sınırları içerisinde satış ortaklığı yapacaksanız xticaret olmadan olmaz. Bu nedenle benim size tavsiyem kesinlikle katılmanız yönündedir.

Not: Xticaret kazançlarınızı ayda 2 defa olmak üzere ayın 5-8 arası ve 18-21 arasında yapmaktadır. Ödemelerinizi almak için hesabınız oluşturduktan sonra Hesabım>Bilgilerim bölümünde istenen banka bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Xticeret sitesine nasıl üye olacağınızı öğrenmek için BURAYI tıklayınız.

Clickmerkez.com: Xticaret ağından uzun bir süre ortaya çıkmış ve çok güzel bir alternatif olmuştur. Ürün sayısı her geçen gün artan ve güvenilir bir ortam oluşturduğu için son zamanlarda satış ortakları tarafından en çok tercih edilen platform haline gelmiştir.

Clickmerkez'de xticaret gibi genelde dijital ürünlerin satışına aracılık yapmaktadır. Ayrıca her geçen gün ürün sayısı artmakta ve sadece kaliteli ürünleri kabul ettikleri için hem müşterilerine hem de satış ortaklarına güven duygusu vermektedir.

Not: Clickmerkez affiliate ödemelerini 15 günlük periyodlarla ayda 2 defa yapmaktadır. Ödemelerinizi almak için banka bilgilerinizi profilinizden doldurabilirsiniz.

Clickmerkez'e nasıl üye olacağınızı öğrenmek için BURAYI tıklayınız.

İnternetten Para Kazanma Ders 2 : Satış Ortaklığı Ağları(Networkleri)

Satış Ortaklığı Ağları
Merhaba arkadaşlar internetten para kazanma yolları arasında en çok kazanç getiren satış ortaklığı sistemi ile internetten para kazanma konumuzun 2. dersinde sizlerle birlikteyiz. Bir önceki dersimizde sizlere satış ortaklığı ile internetten para kazanma çalışmalarına başlamadan önce kendinizi zihinsel olarak hazırlamanız gerektiğini ve bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunmuştum. Zihinsel hazırlık konusundaki vermiş olduğum tavsiyelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu dersimizde kategorisel olarak satış ortaklığı ağlarını (Affiliate Network)  inceleyip daha sonra da nasıl üye olacağınız hakkında bilgiler vererek bir sonraki dersimize geçeceğiz.

Daha önceki yazılarımda sizlere satış ortaklığı hakkında bilgiler vermiştim. Eğer satış ortaklığı konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz size "Satış Ortaklığı Nedir?" başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Şimdi sizlere satış ortaklığı networkü ne demek kısaca açıklayayım.

Satış ortaklığı networkü; bu sistemde adı üzerinde olduğu gibi satış ortağı olabileceğiniz ürünlerin yer aldığı, bir ürüne sahip olup bu ürünü satış ortaklığı sistemi ile sattırmak isteyenlerin ise satış ortakları bulabilecekleri bir mekanizmadır. Kısacası satış ortaklığı ağları Ürün Sahibi(Vendor) ve Satış Ortağı(Affiliate) arasında bir köprü niteliği taşıyan bir oluşumdur. Ürün sahipleri ürünlerini bu ağa eklerler, satış ortakları da istedikleri ürünlere satış ortağı olur, satış gerçekleştiğinde de belirlenen miktardaki komisyon hem satış ortağının hem de ürün sahibinin hesabına yansıtılır.

Satış ortaklığı ağlarının tek görevi ürün sahibi ve satış ortağı arasında köprü görevi görmesi değildir. Aynı zamanda ortaya çıkabilecek dolandırıcılık veya problem durumu ortaya çıkmadan engeller. Bunu şu şekilde düşünürseniz daha iyi anlayabilirsiniz. Mesela ürün sahibi kendisi direkt satış ortağı alıyor olsaydı, satış ortağı oldunuz ve 10 tane ürün sattınız, satış başında 40 TL komisyon kazanıyorsunuz  yani 400 TL alacağınız var ve ürün sahibi bunu ödemiyor, hatta kayıplara karıştı ne yapacaksınız? İşte satış ortaklığı ağlarında böyle bir durumun yaşanması mümkün değil. Çünkü parayı direkt olarak ürün sahibi değil satış ortaklığı ağları alır ve kim ne kadar hak ettiyse belirli dönemlerde hesabına yatırır.

Ayrıca satış ortaklığı ağındaki hesabınız sayesinde; satış ortağı olduğunuz ürün kaç tane satılmış, kaç kişi gitmiş, kaç kişi ödeme sayfasına gitmiş gibi daha bir çok raporlama imkanında sahip oluyorsunuz.

Satış Ortaklığı Ağları (Affiliate Network) Hangi Satışın Kimden Geldiğini Nasıl Biliyor?

Bir ürüne satış ortağı olduğunuzda, size özel referans yada affiliate denilen bir link verilir. Verilen bu link her satış ortağı için farklıdır, böylece satış ortaklığı ağı satışın kimden geldiğini algılar ve komisyon dağılımını otomatik olarak dağıtır.

Sizin Linkinizle Giden Birisi Daha Sonra Ürünün Sitesine Direkt Giderse ? Yada Google'da Arama Yaparak Bulursa Komisyon Kazanılır mı? 

Bu durum satış ortaklarının en çok kafaya taktıkları sorunlardan biridir, bu nedenle bu soruyu peşin olarak cevaplama gereği duydum. Sizin için oluşturulan özel linkte "Çerez" adı verilen bir uygulama bulunmaktadır. Yani kişi sizin linkinize tıkladığında bu uygulama kişinin bilgisayarına atılır ve 1 ay, 2 ay, 2 yıl vs. kişinin bilgisayarında kalır. Böylece kişi daha sonra direk olarak ürün sitesine gitse veya Google'da arayıp bulsa da komisyonu siz kazanırsınız. Kısacası bugün satış ortaklığını yaptığınız bir ürün 1 yıl sonra satılsa bile size para kazandırma potansiyeline sahiptir.

Peki Satış Ortaklığı Ağlarının Bu işten Çıkarı Nedir?

Bunu konu hakkında aslında benim bir şey söylememe gerek yok çünkü bunu anlamak çok basit, onlarda her satış başına hem sizden hem de ürün sahibinden belirli oranlarda komisyon alırlar.

Peki Vergi İşi Nasıl Oluyor? Yaptığımız İş Yasal mı?

Yapacak olduğumuz iş tabi ki yasal. Ürün satışlarında ilk olarak KDV uygulaması vardır. Yani bir ürün Fiyat + KDV şeklinde satılır ve bu miktar devlete satış ortaklığı ağları tarafından direkt ödenir. Diğeri ise Stopaj dediğimiz gelir vergisidir, eğer fatura kesemiyorsanız satış ortaklığı ağları tarafından toplan kazancınızın %10 u gelir vergisi olarak devlete ödenir ve size makbuzu gösterilir. Kısacası yalan, yanlış bir şey yoktur!
Satış ortaklığı ağları(Network) hakkında bu kadar bilginin yeterli olacağı kanaatindeyim. Bizim odaklanmamız gereken daha önemli şeyler olduğundan daha fazla bilgi edinmek için kayıt olduğunuz satış ortaklığı ağı ile irtibata geçebilirsiniz. 
Kategorisel  satış ortaklığı ağlarını ve nasıl üye olacağınız  öğrenmek için burayı tıklayınız.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...