11 Mayıs 2015 Pazartesi

İçerik Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhebalar sizlere bu yazımda milyonlarca insanın evde internetten para kazanmak için kullandığı bloğa içerik yazarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler aktaracağım. fakat konumuza başlamadan önce size şöyle bir soru sormak istiyorum.

İçerik Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnternetten para kazanmak için kullandığımız blogun ne dolduğunu biliyor musunuz? Bence öncelikle üzerinden para kazanmak istediğimiz blogun ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle bu konuda yazmış olduğum "Blog Nedir?" başlıklı  makaleyi okumanızı size tavsiye ederim. Kendinize özgü bir blogunuz yoksa eğer; blog nasıl açılır öğrenmek için burayı tıklayınız.

Şimdi gelelim asıl konumuz olan içerik yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğine!

Belki daha önce bir çok kez yazıldı bu konu fakat uzun zamandır blog yazarlığı yaptığım için evde para kazanmak isteyenlere kendi tecrübelerime dayanarak bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Öncelikle şunu iyi bilmeniz gerekir, Google web site sahipleri ve blog yazarları için eşi benzeri bulunmaz bir maden ocağıdır. Çünkü web sitelerine ve bloglara en çok ziyaretçiyi gönderen hiç şüphesiz ki Google'dur. Bu nedenle blog yazarak evde internetten para kazanmak istiyorsanız  öncelikle Google'a önem vermek ve onun huyuna suyuna gitmek gerekir.

Peki Google Neyi Sever Neyi Sevmez?

İnsanların yapmış olduğu aramalarda daha iyi, daha doğru sonuçları göstermek için yeni algolitmalar ve sistemler geliştiren Google; özellikle özgün içeriğe çok büyük değer vermektedir. İçimizden bazıları "özgün içerik nedir?" diye aklından geçirebilir. Kısaca özgün içerik başka bir siteden kopyala yapıştır yapmadan kendi cümlelerimizle yazmış olduğumuz yazılardır. Özgün olmayan içerikler, özgün içeriklere göre daima bir adım geridedir. Bunun nedeni ise; Google'da yapılan aramalarda, bir birinin aynısı olan içeriklerden farklı olanları göstererek ziyaretçilerine farklı kaynaklar sunmak istemesidir. Yani bu durumda blogumuz için içerik yazarken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur özgünlüktür.

Peki Önümüze Gelen Her Şeyi Yazmalımıyız?

Buna kısaca cevap vermek gerekirse tabi hayır. Yani sitemiz üzerinden bir veya bir kaç konu üzerinde yoğunlaşmışsak eğer bir anda başka bir konuda yazmak anlamsızdır. Mesela teknoloji üzerine bir blog veya site kurmuşsak eğer bir anda yemek tariflerinden bahsetmek anlamsızdır. Ayrıca yazacağımız konular ilgi çekici ve arama potansiyeli olmalıdır. Buna bir örnek vererek açıklamak gerekirse eğer; bir insanın gün içerinde yaşamış olduğu bir olay ne ilgi çeker ne de Google'da arama potansiyeline sahiptir. Ancak Google'da arama potansiyeli olabilecek konular üzerine yazılar yazdığınızda zamanla ziyaretçi çekmeye başlarsınız.

Bloğumuzda nasıl konular yazacağımıza karar verdik. İlgi çekici olacak ve alakasız olmayacak da; yazarken nasıl yazmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?  Yazmış olduğunuz her türlü makaleyi sitenize veya blogunuza ekleyebilirsiniz fakat imla kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Yani şunu demek istiyorum; yazım, noktalama işaretleri,  birleşik yazılan -da -de -ki gibi eklerin yazım hatalarını yapmamak ve okuyucuyu sıkmadan akıcı yazılar yazmak önemlidir.

Yeni bir site veya blog açtığınız zaman bıkmadan yazmalı ve "o kadar yazı yazıyorum kimse gelip okumuyor" dememelisiniz. Eğer gereken özeni gösterirseniz zamanla hit alacağını unutmamalısınız ve göreceksiniz ki yapmış olduğunuz çalışmaların sonucunda sizde blogunuzla evde internetten para kazanmaya başlayacak ve kendinize bir maden yaratmış olacaksınız.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...